دیجی پدیا : دانشنامه واژگان تخصصی

نسل سوم شبکه تلفن همراه - تیم‌طراحی‌سایت کرج قطب علم‌وفن آوری - نصب PWA | دیجی پدیا

3G

نسل سوم شبکه موبایل یا روشی برای انتقال اطلاعات در تلفن های همراه و سیستم های بدون سیم می باشد. 3 جی برخلاف جی اس ام که نسلی برای انتقال صدا و اطلاعات بود، سرعت بالا برای انتقال مولتی مدیا را فراهم می سازد. در نسل سوم همه چیز در قالب اطلاعات دیجیتال منتقل می شود. با سرعت نسبتا بالایی که در تلفن های نسل سوم پیش بینی شده‌ است، امکاناتی از قبیل ارتباط تصویری بی سیم، با کیفیت مناسب مقدور خواهد بود.
از سال 2005، شبکه های نسل سوم ضریب نفوذ خود را افزایش داده اند، یکی از علل را می توان در پر شدن گنجایش نسل دوم شبکه های مخابراتی دانست. شبکه های نسل دوم برای انتقال اطلاعات صوتی با سرعت پایین طراحی شده اند. از همین رو براساس نیازهای مشترکین به ارتباطات پر سرعت تر، این نسل وارد عمل شد.

    نسل سوم شبکه تلفن همراه - تیم‌طراحی‌سایت کرج قطب علم‌وفن آوری - نصب PWA | دیجی پدیا

    LTE | Long Term Evolution

    پروژه مشارکتی نسل سوم شبکه تلفن همراه (3GPP Long Term Evolution ‏ ) آخرین استاندارد در بین فناوری های شبکه‌ ی تلفن همراه است که فناوری شبکه های GSM و UMTS/HSPA را ارائه می دهد. نسل حاضر شبکه های ارتباطی تلفن همراه، به طور کلی نسل سوم یا 3G شناخته می شوند. اگر چه LTE غالبا با عنوان نسل چهارم شبکه تلفن همراه یا 4G شناخته شده است. نسخه اول LTE به طور کامل نیاز های 4G را بر طرف نمی کند. استاندارد Pre-4G که یک استاندارد قبل از شبکه نسل چهارم است، یک گام به نسل چهارم شبکه تلفن همراه نزدیکتر است.