دیجی پدیا : دانشنامه واژگان تخصصی

انتقال اطلاعات - تیم‌طراحی‌سایت کرج قطب علم‌وفن آوری - نصب PWA | دیجی پدیا

HDMI | High Definition Multimedia Interface

HDMI یا همان High Definition Multimedia Interface، اولین پورت مستقل جهان می باشد، مستقل به این معنا که می توانید تنها با یک فیش، تصویر تمام رنگی به اضافه صوت را به صورت دیجیتال دریافت کنید.
این پورت که با مشارکت شرکت های متخصص Sony, Panasonic, Philips, Hitachi, Silicon Image, Toshiba, Thomson طراحی و ساخته شده هست توانسته است به یک پورت کار آمد و قدرتمند تبدیل شود که در سال های بعد آن، نسخه های جدیدتری ساخته شد و امروزه به عنوان بهترین پورت و مولد صدا و تصویر دیجیتال با سرعت بسیار بالای انتقال، مورد استفاده قرار گرفته است.

  انتقال اطلاعات - تیم‌طراحی‌سایت کرج قطب علم‌وفن آوری - نصب PWA | دیجی پدیا

  Ethernet, LAN, RJ-45

  پورت شبکه که با نام های Ethernet, LAN, RJ-45 هم شناخته می شود، برای اتصال دستگاه های مختلف به سایر تجهیزات شبکه به صورت باسیم و از طریق کابل شبکه به کار می رود. از لحاظ ظاهری سوکت شبکه شبیه به سوکت تلفن (RJ-11) است، اما به دلیل بهره بری از 8 رشته سیم از سوکت تلفن که دارای 4 رشته سیم است، ابعاد بزرگتری دارد. پورت شبکه در دو نوع مگابیتی (10/100mbps) و گیگابیتی (10/100/1000mbps) وجود دارد. همانطور که از نام این دو پورت هم پیداست سرعت انتقال اطلاعات در پورت های گیگابیتی 1000 مگابیت بر ثانیه و در پورت های مگابیتی، 100 مگابیت بر ثانیه است.

   انتقال اطلاعات - تیم‌طراحی‌سایت کرج قطب علم‌وفن آوری - نصب PWA | دیجی پدیا

   Bluetooth

   بلوتوث (Bluetooth)، نام تجاری اتصال بی سیمی با فاصله های نزدیک برای ارسال پیام، عکس یا هر اطلاعات دیگر است. بلوتوث هر دو نوع داده و صوت را پشتیبانی می کند که آن را به یک تکنولوژی ایده آل تبدیل نموده است که بسیاری از وسایل را قادر به ارتباط کرده است. بلوتوث از فرکانس غیر منظم استفاده می کند و در هر جای دنیا قابل دسترس است. در مورد بلوتوث دو پارامتر کلاس و پروفایل از اهمیت بیشتری برخوردارند. کلاس هر بلوتوث بر میزان برد آن دلالت می نماید. به طور مثال، بلوتوث کلاس 2 به این معنی است که این بلوتوث تا شعاع 10 متری را پشتیبانی می نماید. همچنین پروفایل بلوتوث نیز نشان دهنده نوع اتصال آن است. متداول ترین آن ها HSP برای اتصال هدست و HFP جهت اتصال هندزفری می باشد. همچنین پروفایل های دیگری مانند OBEX و A2DP نیز وجود دارند. A2DP امکان ارسال استریوی صوت را فراهم می نماید.